Nuo tradicijos iki šiuolaikinio požiūrio į etninę kultūrą

Įspūdžiai iš Tarptautinio mokslinio-metodinio seminaro ,,Nuo tradicijos iki šiuolaikinio požiūrio į etninę kultūrą" Krivoi Roge (Ukraina) . Projektą remia LR kulrūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba

2019 metų birželio 18 – 22 dienomis Ukrainoje vyko respublikos moksleivių karpinių konkursas. Konkurso organizatoriai: Ukrainos tautodailininkų sąjungos Krivoj  Rog skyrius, miesto muzikos mokyklos nr. 3 ir 5, Dailės mokykla nr. 1 ir miesto meno mokykla nr. 1. Konkurso koordinatorė – Marianna Liubas.

 

 

 

 

 

 

Konkurso tikslai: Ukrainos popieriaus karpinių tradicijų ir liaudies kultūros tradicijų išsaugojimas ir populiarinimas; laisvos kūrybingos asmenybės ugdymas; suteikti mokytojams ir ugdytojams metodinę pagalbą.

 Iš anksto buvo paskelbtos konkurso darbų temos: siužetiniai karpiniai, tradiciniai karpiniai, Ukrainos pasakos ir mitai, Ukrainos gėlės ir paukščiai, Gyvybės medis, Simboliai, Angelų giesmė.

Konkurso komisijos pirmininkas – žinomas Ukrainos dailininkas, karpytojas Vasil’ Korčinskij, komisijos nariai: Taras Kramarenko, Irina Žiatkina. F. Černimor, Laimutė Fedosejeva.

Konkurse dalyvavo 388 darbų. Be mums įprastos karpymo technikos Ukrainoje populiarūs ir plėšyti darbai. Plėšo, kaip ir karpo, kaip maži, taip ir dideli. Autoriai buvo suskirstyti į penkias skirtingas amžiaus kategorijas. Jauniausieji dalyviai – du penkiamečiai, vyriausi dalyviai – septyniolikmečiai.

Konkurso metu vyko Tarptautinis mokslinis-praktinis seminaras „Tradicijos ir švietimas“ Laimutė Fedosejeva padarė pranešimą „Nacionalinė tradicija ir jaunimo kūrybinis ugdymas“. Dnepropetrovsko srities Krivoj Rog miestas sutiko dalyvius alinančiu karščiu, margaspalviais vaiku darbais ir gyvomis mokytojų ir dėstytojų diskusijomis. Krivoj Rog miesto muziejuje organizatoriai padarė karpinių parodą iš Ukrainos karpytojų asmeninių archyvų. Net penki Lietuvos karpytojai Klaidas Navickas, Odeta Tumėnaitė Bražėienienė, Roma Gudaitienė, Ada Germanavičienė, Laimutė Fedosejeva, patys to nežinodami, tapo tarptautinės karpinių parodos dalyviais. Renginio metu buvo atidaryta Natalijos Staškevič personalinė paroda, šį kartą ji pristatė subtilius didelio formato karpinius be pagrindo, pakabintus tiesiai ant sienų.

Karpiniai gyvi! Ir tai  yra geras ženklas visiems karpinių gerbėjams.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija
Saskaitos Nr. LT767044060000319703  į.k. 193026218


Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija
Sąskaitos Nr. LT927044060007883669   į.k. 300620716

Vytenio g. 13, Vilnius LT-03112, Lietuva.

Pirmininkė Ramutė Kraujalienė
ramute.kraujaliene(eta)gmail.com

Tel. 2 339 509 Mob. 8 699 36 016